ESILEHELE


KAS JUMAL ON MÄNGUARENDAJA?

Hingede mäng

Kas on võimalik, et me oleme avatarid kellegi arvutimängus? Kas need, kelle mängus me oleme, asuvad teises reaalsuses? Mis siis, kuid nemad on omakorda kellegi kolmanda loodud arvutimängu avatarid? Kas surmav haigus võib olla viga koodis? Kas kergem haigus on mängu programmeeritud takistus ja õnnelik juhus (näiteks lotovõit) "power up"?

USA insener, leiutaja, investor ja miljardär Elon Musk usub, et väga suure tõenäosusega oleme me tegelased arvutimängus, mille on loonud meist tunduvalt kõrgemal tasemel intelligentsiga isendid. Videomängude kiire areng näitab, et isegi meie oleme suutelised looma lühiajaliselt tegelikule elule väga sarnaseid simulatsioone. Tänapäeva arvutimängudes, mille graafika on ülimalt tõetruu, löövad üheaegselt kaasa miljonid mängijad kandes mängus teisi rolle, kui tavaelus. Musk usub, et tänu virtuaalreaalsuse võidukäigule pole peagi võimalik vahet teha, kas tegevus toimub "päriselus" või virtuaalses maailmas. Aastate pärast on arvutid sedavõrd võimsad, et suudetakse luua virtuaalseid inimesi, kellel on teadvus. Kui meie seda suudame, suudavad seda ka meist intelligentsemad isendid, kus iganes nad ka ei asuks.

Toetudes prognoosidele tehnika arengu kiiruse kohta, väidab Nick Bostrom Oxfordi Ülikoolist artiklis "Are we living in a computer simulation?" (Philosophical Quarterly (2003) Vol. 53, No. 211, pp. 243-255.), et vähemalt üks kolmest allolevast väitest on tõsi:

1. inimesed surevad enne välja, kui saavutavad evolutsiooni käigus vajaliku taseme, mida Bostrom nimetab "post-human" tasemeks, et arendada arvutimäng, mis kajastab täpselt nende eellaste ajalugu VÕI

2. pole usutav, et iga "post-human" taseme saavutanud tsivilisatsioon käivitab suure arvu evolutsiooni ajalugu kajastavaid simulatsioone VÕI

3. me oleme väga suure tõenäosusega tegelased kellegi taolises arvutisimulatsioonis.

Bostrom argumenteerib, et ajal, mil arvutid on ülivõimsad, leidub keegi, kes loob väga elutruu arvutimängu, mille tegelased on tema esivanemad, mängu maailm sarnaneb üheselt esivanemate maailmale ja mängu lugu on esivanemate tegelik ajalooline lugu. Kui sellise mängu loovad kõik tuleviku inimesed ja need liidetakse üheks suureks mänguks, olemegi saanud reaalse simulatsiooni. Kui mänguarendus on seejuures arenenud sedavõrd, et neil loodud esivanematel on teadvus, on ülisuur tõenäosus, et meie olemegi tegelased selles mängus.

Kui me seda uskuda ei suuda, siis eitame me ka võimalikkust, et meie järeltulijad suudavad luua sedavõrd reaalseid arvutimänge.

Bostrom annab huvitava seletuse ka meie võimele uurida ülikaugeid ja üliväikeseid osakesi teleskoobi või mikroskoobiga. Nii nagu arvutimängus kodeeritakse tegevuste tagajärgi, on meid juhtivas koodis rida, mis loob kujutise teleskoopi või mikroskoopi niipea, kui me silma sellele suuname.

Bostrom tõmbab oma mõttekäigult paralleele religioonidega. "Post-human" isendid, kes selliseid simulatsioone loovad, sarnanevad avataride suhtes jumalatele. Need isendid lõid selle maailma, nad on kõrgema intelligentsiga ja nad on kõikvõimsad. Nad võivad sekkuda avataride (meie) maailma moel, mis ei allu selles maailmas kehtivatele füüsikaseadustele ning nad suudavad jumalatele sarnaselt jälgida kõike, mis avataride (meie) maailmas toimub. Kuid siis tuleb uskuda ka seda, et meid karistatakse või premeeritakse meie tegude eest vastavalt meid loonud "post-human" isendite moraalsetele kriteeriumitele. Usk surmajärgsesse ellu on meisse kodeeritud eesmärgiga anda põhjus eetiliseks käitumiseks.

Bostrom läheb veelgi kaugemale pakkudes välja võimaluse, et tegelikult on loodud ainult ühe inimese simulatsioon - sinu oma. Kõik, mida sa näed ja tunned, on illusioon. See, et sa seda sellisena ei taju, on samuti rea koodiga paika pandud. Nii nagu mälestusedki. Sarnase maailmakäsitluse annab muide ka India iidne Maya filosoofia ja see on üsna lähedane budistlikule maailmakäsitlusele.

Füüsikud Silas R. Bean Bonni Ülikoolist, Zohreh Davoudi ja Martin J. Savage Washingtoni Ülikoolist ning mitmed teised teadlased on pärast mitmeid eksperimente kinnitanud, et tänaste teadmiste juures ei ole võimalik simulatsiooniteooriat ei kinnitada, ega ümber lükata.

Kui ütled, et ei suuda seda uskuda, kas siis mitte pole sind programmeeritud seda mitte uskuma?

HINGEDE MÄNG